Юбилейното издание на празника в родопското село започна сутринта на 28 февруари с тържествена литургия в църквата „Св. Св. Константин и Елена“

и продължи на площада, където бе официалното му откриване.

Почетен гост на събитието бе Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко и доайен на дипломатическия корпус в Република България. Сред официалните лица бяха: заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Дора Янкова, заместник-кметът на община Смолян г-жа Мариана Цекова, заместник-областният управител г-н Адриан Петров, общински съветници, кметове на населени места, представители на академичните среди, туристическия сектор, медиите.

Събитието започна с приветствие от кмета на Момчиловци г-жа Сийка Суркова, в което тя подчерта: „Най-хубавото е, че всяка година обединяваме традиция, начин на живот и бит, отношение към празника, а най-важното е, че сме заедно.“ Тя благодари специално на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи за присъствието й на този ден в Момчиловци, като отбеляза, че е вече за трети път на този празник в селото.

Нейно превъзходителство се обърна със сърдечни думи към организаторите и към всички, дали своя принос за събитието: „Благодаря на кмета г-жа Сийка Суркова за поканата да бъда почетен гост на 30-годишнината на Тодоровден в Момчиловци. За мен е чест да бъда за трети път на този празник в това много красиво село. Както и да бъда член на журито за избор на най-красивия кон. И казвам това както като посланик на Кралство Мароко, така и като доайен на дипломатическия корпус в тази красива страна - България. Пожелавам на жителите и гостите на Момчиловци и всички, които празнуват днес имен ден, много здраве, успехи, щастие и просперитет.“ И ги призова все така да пазят красивата си традиция.

После и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Дора Янкова поздрави присъстващите. Тя припомни: „Преди 30 години с отец Канев и Тодор Попсавов имахме мечта да върнем традицията, да съберем хората и това да се предаде на децата на Момчиловци. Днес сме много щастливи, че традицията е запазена“.

Спомени за онези дни разказа и г-н Тодор Попсавов, който представи и 30-те, участващи в състезанието коне и трите магарета. Заместник-областният управител на Смолян г-н Адриан Петров пък обяви победителят – най-красивият кон на кушиите, и заедно с Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи му връчи наградата.

След състезанията на конете, празникът продължи с избор на най-красивата носия. Дрескодът на събитието от години е присъстващите да бъдат облечени в национални костюми.

Всичко завърши с много подаръци и музикална програма.

Снимки: Кметство Момчиловци.

Долу /отляво надясно/: Моменти от празника; кметът на с. Момчиловци г-жа Сийка Суркова приветства гостите; г-жа Екатерина Павлова, главен редактор на „Дипломатически спектър“, заместник-областният управител на Смолян г-н Адриан Петров, заместник-кметът на община Смолян г-жа Мариана Цекова, водещата събитието, кмета на селото и гости