На 29 януари 2026 г. Посолството на Кралство Мароко в Република България представи,

в рамките на Sofia MENAR Film Festival, мароканския игрален филм „Фес, лятото на 55-а“.

Домът на киното в София, където се проведе събитието, бе препълнен с любители на седмото изкуство. Към тях Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко у нас, отправи приветствие, в което изтъкна ролята на Sofia MENAR Film Festival като пространство за срещи, размисъл и диалог между културите и народите. Тя припомни значението на киното като привилегирован носител за предаване на паметта и човешкия опит, както и способността му да утвърждава, отвъд националните контексти, универсални ценности като свобода, достойнство и надежда.

Мароканският посланик изтъкна също, че тази динамика се вписва във визията на Негово Величество Крал Мохамед VI, която поставя културата, изкуството и творчеството в центъра на международното присъствие на Кралството като съществени лостове за диалог, откритост и сближаване между нациите и народите.

Филмът „Фес, лятото на 55-а“, излязъл през 2024 г. и режисиран от Абделхай Лараки, привлича вниманието със сдържания си наратив и финеса на своя поглед. Той пренася зрителя в град Фес през лятото на 1955 г., в навечерието на Независимостта на Кралството, и разказва за този повратен период в историята на Мароко през погледа на единадесетгодишно дете, предлагайки интимен и чувствителен прочит на общество в преход, белязано от тихи напрежения, споделени надежди и дълбоко достойнство. Разказвателният му подход е едновременно сдържан и универсален.

Изборът на филма е в съзвучие с мисията на Sofia MENAR Film Festival да предлага отворена и плуралистична програма, която поставя в диалог, отвъд географските и културните граници, кинематографични произведения с дълбочина и съдържание. Неслучайно представянето му събра многобройна публика - посланици, представители на българските институции, академичните и културните среди, медиите, професионалисти от областта на киното и любители на седмото изкуство.

А преди прожекцията на филма „Фес, лятото на 55-а“, Посолството на Кралство Мароко даде коктейл за дошлите да уважат мароканския филм в Дома на киното. Под звуците на мароканската музика „Мелхун“ те се насладиха на ментов чай, безалкохолни напитки, марокански сладкиши и солени хапки.

Снимка: Посолството на Кралство Мароко в Република България. На нея: Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко у нас, с колегите си посланици преди прожекцията на филма Фес, лятото на 55-а.