Красивите културни традиции сближават хората и народите. А с наближаването на пролетта, те, повече отвсякога, ни зареждат с жизнерадост, хармония и доброта.

В навечерието на Баба Марта и Мърцишор – на 27 и 28 февруари 2026 г., Регионален етнографски музей – Пловдив, Посолството на Република Молдова в Република България и сдружение „Спектър 21 век“ подариха глътка красота и радост на жителите и гостите на Пловдив. През двата дни в града, заедно – българи и молдовци, направиха куп мартеници!

Радостната глъчка на деца, ученици и възрастни, на българи и чужденци, изпълваше залите на музея, в който бяха организирани празнични творчески работилници за изработката на прекрасния бяло-червен символ на пролетта и възраждането на природата. В атмосферата витаеше духа на приятелското споделяне на радостта и надеждата, на опита и таланта. Под умелото ръководство на пловдивските експерти и музейния педагог г-жа Светлана Василева, както и на специалния гост от Кишинев – г-жа Енаки Олесея, народен майстор от Националния център за традиционна култура на Република Молдова, художник и дизайнер, деца и възрастни създадоха неповторими мартенички. Активно им съдействаше родената в Пловдив съпруга на молдовския посланик – г-жа Любомира Жакота, която изплете уникални екземляри, и която научи много от гостите как се прави това.

За РЕМ - Пловдив е традиция организирането на празнични работилници за мартеници, в които деца и родители да се докоснат до магията на тяхната изработка. За сдружение „Спектър 21 век“ това е поредната проява от дългогодишната му инициатива „Покажи традицията! Подари празник!“, която всеки път събира на едно място красотата на някоя наша и чужда традиция, в този случай - за... „Да направим заедно мартеници!“. А благодарение на Посолството на Република Молдова в Република България се насладихме и на молдовския символ на здраве, благополучие и ново начало. Ще напомним само, че от 6 декември 2017 г. ЮНЕСКО включи мартеницата в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството като обща кандидатура на България, Северна Македония, Молдова и Румъния.

Иначе официалното откриване се събитието се състоя на 27 февруари в присъствието на доц. д-р Ангел Янков, директор на музея, Н. Пр. г-н Емил Жакота, извънреден и пълномощен посланик на Република Молдова у нас, почетният консул на Република Молдова в Пловдив инж. д-р Веселин Чипев, г-жа Екатерина Павлова, съпредседател на сдружение „Спектър 21 век“ и главен редактор на „Дипломатически спектър“. Почетни гости бяха: доайенът на дипломатическия корпус у нас Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко, генералният консул на Република Турция в Пловдив г-н Емре Манав, почетният консул на Чешката република в града проф. д-р Иван Соколов, заместник-кметът на район „Централен“ г-жа Цветелина Пенева.

Г-н Николай Райшинов, експерт „Връзки с обществеността“ в музея, поздрави гостите с настъпващия празник, както и чудесните и ентусиазирани участници в работилниците, а после даде думата на доц. д-р Ангел Янков. Директорът на музея подчерта, че целта на проявата е да се насърчи културния обмен, да се съхраняват и популяризират традициите, които свързват народите. Той спомена за легендите, свързани с мартениците, тяхната символика и присъствието на Баба Марта в народния календар на българите.

След него Н. Пр. г-н Емил Жакота разказа за молдовския  Мърцишор, за многото му прилики и мъничките разлики с българската Баба Марта. И с радост отбеляза: „Работилницата за мартеници тук се превърна не само в творческо ателие, но и в символичен мост между традициите на България и Молдова, обединени от общи ценности и стремеж към партньорство“. Негово Превъзходителство съобщи, че сътрудничеството на посолството с музея в Пловдив и сдружението ще продължи, като през месец юни тук ще бъдат представени молдовските и българските шевици. Изказа и благодарност за подкрепата на събитието от страна на Министерството на културата на Република Молдова, на Националния център за традиционна култура на Република Молдова и на почетния консул на Република Молдова в Пловдив.

Главният редактор на списание „Дипломатически спектър“ г-жа Екатерина Павлова сподели, че се радва да е отново в РЕМ – Пловдив, защото с неговия прекрасен екип са отдавнашни партньори и добри приятели. Тя припомни, че заедно са организирали съвместна проява преди време, когато с посланика на Кралство Мароко - Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, са представили традиционните облекла на двете страни. И пожела на всички в този слънчев ден и в този слънчев град да се насладят на традицията, да си подарят празник.

Думата бе дадена и на Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, която, като доайен на дипломатическия корпус у нас, благодари за поканата на организаторите на събитието в лицето на директора на музея, молдовския посланик и главния редактор на „Дипломатически спектър“. Благодари и на всички малки ръчички, които правиха през този ден мартенички, както и на младежите и учениците, които участваха в работилниците. „Това е една много красива традиция, която трябва да пазите! Тя зарежда с много позитивна енергия, а е и толкова освежаващо да бъдеш сред младите хора в музея, които само след ден ще празнуват Баба Марта.“ Нейно Превъзходителство с радост се включи в празничните работилници и направи цели четири мартеници. А после сподели, че на 1 март ще ги подари на свои колеги и приятели.

Накрая почетните гости, окичени с първите български и молдовски мартенички, бяха поканени от Н. Пр. г-н Емил Жакота на чаша прекрасно молдовско вино.

Снимки: „Дипломатически спектър“ и РЕМ – Пловдив.

Горе: На една от масите на творческото ателие на 27 март бяха /отляво надясно/: Н. Пр. г-н Емил Жакота, извънреден и пълномощен посланик на Република Молдова, доайенът на дипломатическия корпус у нас Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко, г-жа Любомира Жакота, съпруга на молдовския посланик, г-жа Небие Хисар, председател на Женско дружество – Пловдив, прави - Грозделина Георгиева-Саватинова, уредник в РЕМ – Пловдив, завеждащ фонд „Занаяти“, и г-жа Екатерина Павлова, съпредседател на сдружение „Спектър 21 век“ и главен редактор на „Дипломатически спектър“.   

Долу. Първи ред: 1. На официалното откриване отляво надясно:...  почетният консул на Чешката република в Пловдив проф. д-р Иван Соколов, почетният консул на Република Молдова инж. д-р Веселин Чипев, г-жа Екатерина Павлова, Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, Н. Пр. г-н Емил Жакота, директорът на РЕМ – Пловдив доц. д-р Ангел Янков и генералният консул на Република Турция г-н Емре Манав; 2. Участниците в празничните работилници; 3. Г-н Николай Райшинов, експерт „Връзки с обществеността“ в музея поздравява присъстващите; 4. Г-жа Виорика Продан, втори секретар в молдовското посолство, окичва почетните гости с първите молдовски мартенички, изработени в ателиетата.

Втори ред: 1 и 2. Специалният гост от Кишинев г-жа Енаки Олесея, народен майстор от Националния център за традиционна култура на Република Молдова, и музейният педагог на РЕМ – Пловдив г-жа Светлана Василева разказват на децата за Баба Марта и Мърцишор; Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи заедно с г-жа Любомира Жакота правят мартенички; Н. Пр. г-н Емил Жакота следи как протича творческия процес.

Трети и четвърти ред: Моменти от работата на ателиетата. Днес изработката на мартениците и в България, и в Молдова се е превърнала в изкуство. Жените влагат много талант и въображение в тях като вплитат в конците парички, синци, мъниста и други украси. Според народното поверие мартеницата привлича късмета и предпазва от зли сили. Всеки я носи, докато види първия щъркел. После я връзва на плодно дърво, като си пожелава нещо с вярата, че то ще се сбъдне.