С тържествена церемония на 16 април 2026 г. СУ „Св. Климент Охридски“ в Пловдив посрещна японския посланик Н. Пр. г-н Чикахиса Суми за празника Ханами.
Честван за втора година в училището, той бе съпътстван от богата програма. В нея възпитаниците на Елена Филипова, която от година подготвя факултативно ученици от 1 до 4 клас и 8 клас по японски език, демонстрираха впечатляващи знания, представяйки песни и стихове от Страната на изгряващото слънце.
В словото си авторът на идейния проект доц. д-р Атанас Владиков подчерта, че приятелството между двете страни има благородни корени в историята ни. „С дълбока почит си спомняме за генерал-майор Сейго Ямадзава от Кагошима – самураят, който се е сражавал за свободата на България по време на Руско-турската освободителна война. Неговият подвиг е първият вълнуващ пример за японската чест и отдаденост към каузата на нашия народ, положил основите на едно безкористно приятелство. Преди повече от 50 години Пловдив се превръща в културно средище за обмен на идеи и се побратимява с японския град Окаяма“, посочи преподавателят по международни икономически отношения от ПУ „Паисий Хилендарски“. Той подари фотос от замъка „Черната врана“ в Окаяма, с който Пловдив е побратимен, на японския посланик, а на училището – табло с информация за делото на самурая, участвал в Освобождението на България.
Н. Пр. г-н Суми поздрави учениците и преподавателите, като подчерта значението на сакурата в японската култура: „Сакурата е особено обичана от японците. По време на цъфтежа й хората се събират, за да споделят красотата на момента. България е известна в Япония като приятелска страна, а нашето сътрудничество се гради върху усилията на хората и от двете държави. Убеден съм, че тези сърдечни отношения ще продължат да процъфтяват, подобно на красивите сакури“. Посланикът потвърди ангажираността си да помогне за укрепване на сътрудничеството в сферата на икономиката и културата. Той подчерта, че е щастлив СУ „Св. Климент Охридски“ да е първото училище в Пловдив, въвело изучаването на японски език като част от визията за модерно образование и международно сътрудничество.
След него италианският бизнесмен г-н Микеле Санторелли, прегърнал идеята за въвеждане на японски език в училището, финансирал обновяването на кабинети и създаването на японска градина „Аригато“, посочи значимостта на Ханами – напомнящ, че истинската красота е в споделените моменти. „Празникът ни учи на търпение, хармония и човечност. Поздравявам училището за смелостта да изгради мостове между културите и да възпитава млади хора с отворени умове и силни ценности“, заяви той. След това се обърна към учениците с посланието да растат с корени в познанието и поглед към света и призова мястото да се превърне в символ на връзката между народите.
Директорът на училището г-жа Иванка Василева изрази благодарност към всички партньори и гости, като отбеляза, че празникът ни учи да ценим „малките, но значими неща – приятелството, знанието и добротата“.
Акцент в събитието бе засаждането на три сакури - от посланик Суми, италианския бизнесмен Санторелли и доц. Владиков. Те пожелаха новозасадените дръвчета да са символ на красотата, обновлението и преходността на живота и да напомнят на учениците за значимостта на приятелството между България, Япония и Италия.
Празникът бе благословен от отец Николай от Пловдивската митрополия, който отслужи тържествен водосвет.
Снимките са предоставени от организаторите.


