Денят на унгарското кино - 30 април, е датата, на която се е състояла премиерата на първия унгарски филм „Танц“,

на режисьора Бела Житковски, през 1901 г. По този повод на 28 април 2026 година Институт Лист - Унгарски културен център София, представи в кино „Одеон“ музикалната романтична комедия „Как бих могъл да живея без теб?“.

Създаден през 2024 година, пълнометражният филм на режисьора Денеш Орош, предизвика възторга на софийската публика. Всичко в него - от сценария на Кристина Дода, през удивителното операторско майсторство на Тамаш Бабош, до превъзходната игра на актьорите: Францишка Тьорьочик, Марк Ембер, Марцел Киради, Петер Марич, Бенце Браш, Луца Маркуш, Хармат Ковач, Шара Варга-Яро, Балаж Медецки, Ана Марко-Валентик, Балаж Санто, Барта Вероника, Ана Дьорди, Золтан Шереш, Давид Фечке, бе  прекрасно.

Но най-вече любовта и музиката, които завладяха залата. Във филма звучаха песните на легендарния унгарски рок и поп певец и автор на песни Ференц Демен - незабравими хитове, създадени преди повече от 30 години, които се пеят и днес. „Луната е от сирене“, „Ти разби сърцето ми“, „Влакът на любовта“, „Ледено сърце“ и други са изпълнени за „Как бих могъл да живея без теб?“ от младите актьори и музиканти.

Тази слънчева музикална комедия, чието действие се развива паралелно днес и преди тридесет години, разказва за Лили – талантливо, но самотно съвременно момиче, загубило любимия си мъж и опитващо се да убеди себе си и другите, че сама и е добре. Един ден, заедно със сестра си и брат си, намират стар пакет с писма в жилището на родителите си. Започва да ги чете и миналото на майка й оживява пред нея с неочакван сюжет...

...незабравимо лято в началото на деветдесетте. Три добри приятелки са на почивка на езерото Балатон и само Естер (Тьорьосик Франциска) – майка й, има годеник, на който иска да остане вярна. Но плановете ѝ се объркват, когато среща любовта. Младият рок музикант (Марк Ембер) се изявява вечер с група на плажа в Сиглигет... До какво ще доведе това? Хаос? Любов? Ревност? Няколко целувки? Няколко шамара? Още целувки? Лятото край езерото Балатон променя живота на срещналите се там млади хора - и дори на децата им.

„Как бих могъл да живея без теб?“ е наистина едно прекрасно творение на унгарската кинематография.

Снимка: Институт Лист - Унгарски културен център София